Lancia Delta S4 #7 Henri Toivonen, Sergio Cresto (Winner Rallye Monte-Carlo 1986)

Lancia Delta S4 (znana również pod kodem projektu Abarth SE038) to samochód rajdowy Grupy B produkowany przez Lancię. Delta S4 brała udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata w latach 1985 i 1986, aż do rozwiązania klasy Grupy B i ostatecznego wykluczenia samochodów z zawodów przez FIA. Samochód zastąpił i był ewolucją modelu 037. S4 w pełni wykorzystywał przepisy Grupy B i był wyposażony w silnik zamontowany na środku kadłuba oraz napęd na wszystkie koła, co zapewniało doskonałą przyczepność na luźnych nawierzchniach. Wyprodukowano łącznie 28 kompletnych podwozi. 


Silnik rzędowy o pojemności 1759 cm3 (1,8 l) samochodu łączył doładowanie i turbodoładowanie, aby zmniejszyć opóźnienie turbosprężarki przy niskich obrotach silnika (obr./min). Układ podwójnego doładowania był rozwinięciem silnika 037, który generował 325 KM (242 kW) tylko przy użyciu doładowania. FIA zastosowała wielokrotność pojemności silnika 1,4 do silników z doładowaniem, a wybór 1759 cm3 (1,8 l) umieścił S4 w klasie poniżej 2500 cm3, co pozwalało na minimalną masę 890 kg (1962 funtów).


Metoda turbodoładowania i doładowania silnika jest określana jako twincharging. Delta S4 była pierwszym przykładem tej technologii. Delta S4 miała stosunkowo dużą turbosprężarkę Kühnle, Kopp & Kausch 27 z progiem doładowania 4500 obr./min. Technologia turbo w tamtym czasie miała dość wyraźne progi doładowania, z niewielką lub żadną reakcją poniżej tego progu. Czasami jest to mylone z opóźnieniem turbosprężarki. Zjawisko to, znane jako próg doładowania, negatywnie wpływa na właściwości jezdne, ważny aspekt każdego samochodu. Sprężarka Abarth Volumex R18 była bliźniaczką turbosprężarki, zapewniając doładowanie w niskim i średnim zakresie obrotów oraz poprawiając reakcję silnika i właściwości jezdne S4. 

Sprężarki nie cierpią na opóźnienie, ponieważ są zasilane bezpośrednio z wału korbowego silnika, a nie przez gazy wydechowe. Jednak ze względu na to bezpośrednie połączenie mechaniczne sprężarka stanowi znaczne obciążenie pasożytnicze dla silnika przy wyższych prędkościach obrotowych. Lancia zaprojektowała swój system podwójnej sprężarki w taki sposób, aby sprężarka mechaniczna zapewniała natychmiastowe zwiększenie mocy w dolnym zakresie obrotów, a przy wyższych prędkościach obrotowych silnika przełączała się na turbosprężarkę, aby zapewnić bardziej wydajną pracę.







Komentarze