Alfa Romeo C42 to samochód Formuły 1 zaprojektowany i zbudowany przez Alfa Romeo do rywalizacji w Mistrzostwach Świata Formuły 1 w 2022 roku. C42 został zbudowany zgodnie z nową generacją przepisów technicznych, pierwotnie planowanych do wprowadzenia w 2021 roku.
Samochód prowadził były kierowca Mercedesa Valtteri Bottas i debiutant Zhou Guanyu
Nowa generacja przepisów technicznych miała zostać wprowadzona w sezonie 2021. Jednak ze względu na zakłócenia spowodowane pandemią COVID-19 przepisy zostały opóźnione do 2022 roku. Rozwój wszystkich samochodów nowej generacji został więc wstrzymany od 28 marca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.
C42 jest następcą C41, który z kolei jest następcą C39. Samochód nowej generacji otrzymał wewnętrznie oznaczenie C40 w oczekiwaniu na nowe przepisy na sezon 2021. Kiedy zostały one opóźnione z powodu pandemii COVID-19, nowy samochód, C41, musiał zostać opracowany na podstawie C39 na potrzeby przepisów tymczasowych. Jednak przed zaprezentowaniem samochodu Alfa Romeo oświadczyła, że samochód nie będzie nosił oznaczenia C40, ale zamiast tego będzie nosił oznaczenie C42, aby uniknąć sekwencji C39, C41, C40, co mogłoby być mylące.
Na potrzeby Grand Prix Azerbejdżanu, które zbiegło się z premierą modelu Alfa Romeo Tonale, oba samochody C42 otrzymały specjalne malowanie, wyróżniające się zastąpieniem czerwonego koloru z tyłu pojazdu kolorem Montreal Green.


Bottas skomentował, że wczesna wersja C42, testowana na symulatorze Alfa Romeo, nie prowadziła się znacząco inaczej niż samochody z 2021 roku.
Alfa Romeo zastosowała zawieszenie typu push-rod zarówno z przodu, jak i z tyłu, w przeciwieństwie do przedniego push-rod i tylnego pull-rod, które stały się standardem w erze turbodoładowanych silników hybrydowych. C42 ma najkrótszy rozstaw osi ze wszystkich samochodów z 2022 roku. Silnik Ferrari jest montowany w taki sam sposób, jak w przypadku zespołu fabrycznego, z szerokimi bocznymi osłonami z żaluzjami chłodzącymi na górze. Alfa Romeo opracowała kilka głównych komponentów wewnętrznie, zamiast pozyskiwać je od Ferrari, jak to robiła ona i jej poprzednik, zespół Sauber, odkąd Sauber stał się zespołem klienckim Ferrari w 2010 roku. Części te obejmują zbiornik paliwa, tylne zawieszenie i zewnętrzną konstrukcję skrzyni biegów (wewnętrzne elementy skrzyni biegów nadal pochodzą od Ferrari). Dyrektor techniczny Jan Monchaux wymienił nowe przepisy budżetowe Formuły 1 oraz większą swobodę i niezależność inżynieryjną jako powody, dla których Alfa Romeo zdecydowała się na niezależne projektowanie tych komponentów.
C42 był jedynym samochodem, który ważył mniej niż pierwotne minimalne wymaganie wagowe wynoszące 795 kg (1753 funtów). Kilka innych zespołów lobbowało w FIA za zwiększeniem minimalnej wagi, a kompromisem było podniesienie minimalnego limitu wagi do 798 kg (1759 funtów).

Komentarze
Prześlij komentarz